Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı olmanın birinci koşulu, doğru ders çalışmaktır.

Ders çalışırken bilgileri doğru ve iyi şekilde anlamak her şeyden önemlidir. Bunun için ise ders çalışırken pek çok şeye dikkat etmek gerekir. Daha iyi şekilde çalışılan derse odaklanmak için, bilgileri tam anlamıyla kavramak için çok basit adımları uygulayarak en nitelikli şekilde ders çalışmak her öğrencinin hakkı! Peki, ders çalışırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte ders çalışırken dikkat edilmesi gerekenler!

Ders çalışırken nelere dikkat edilmelidir_
Ders çalışırken dikkat edeceğimiz noktaları bilmek, bize büyük yararlar sağlar.

Ders Çalışılacak Ortam Çok Önemli!

Ders çalışılacak olan ortamdaki her detay oldukça önemli çünkü öğrencilerin birçoğu dikkatleri dağıldığı için ya da ortamda derse odaklanmaları engelleyen materyaller bulunduğu için nitelikli şekilde ders çalışamıyor. Ders çalışılan ortam nasıl olmalı peki?

Düzenli Bir Çalışma Ortamı Önemli

Düzenli çalışma ortamı, ders çalışırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konuların başında geliyor. Ders çalışılan ortam, odaklanmayı zorlaştırmayacak ve dikkati dağıtmayacak şekilde toplu ve uyumlu olmalıdır. Bu ortamda ders çalışma durumunu bozacak materyaller de yer almamalıdır.

Dikkat Dağıtacak Materyallerden Uzak Olunmalı!

Ders çalışılan ortamda dikkat dağıtacak materyaller olmamalıdır. Bu materyallerin başında tablet, telefon ve televizyon gibi teknolojik aletler gelmektedir. Eğer ders çalışırken yardımcı kaynak olarak bu teknolojik aletlerden yararlanılmıyorsa ders çalışma esnasında bu materyaller olabildiğince uzakta olmalıdır.

Fazla renkli, ders çalışma durumuna uygun olmayan materyaller ders çalışılan oda ya da bölümde olmamalıdır. Oyuncak, ders ile alakasız kitaplar ya da farklı materyaller ders çalışma esnasında masanın üzerinde bulundurulmazsa dikkat dağılma olasılığı çok daha düşecektir.

Çalışılacak Dersin Materyalleri Göz Önünde Olmalı

Ders çalışan öğrencinin yakınında yalnızca çalıştığı dersin kaynaklarının ya da bu ders ile ilgili farklı materyallerin olması hem dikkatinin dağılmasına engel olur hem de derse daha iyi odaklanmasını sağlar. Farklı derslerin materyalleri ders çalışılan ortamda bulunuyorsa ne yazık ki öğrenciler farklı derslere çalışmak isteyebilir ya da dikkatleri kolaylıkla dağılabilir.

Her Derse Aynı Şekilde Çalışılmaz!

Derslerin içerikleri de düşünme metotları da farklı olabilir. Sözel dersler için okuma yapmak, bilgiye dayalı sorular çözmek oldukça yararlıdır ancak matematik gibi işlem gerektiren derslerde okuma yapmak pek de yararlı olmaz. Matematik, fizik gibi dersler için klasik ya da test şeklinde soru çözmek her zaman daha yararlıdır. Tarih, coğrafya gibi derslerde konu özeti çıkartmak ve yazı yazarak çalışmak çoğu öğrenci için yararlıdır ancak sayısal derslere yazı yazarak ya da özet çıkararak çalışmak pek mümkün değildir. Bu sebeple de çalışılan dersin içeriğine ve metoduna uygun şekilde derslere çalışmak da oldukça önemlidir.

Odaklanmak Başta Gelir

Her şeyden önce öğrencinin çalışacağı derse odaklanması şarttır. Bu sebeple de derse kendini hazırlamak, çalışmadan önce materyalleri doğru şekilde belirlemek ve nasıl çalışılacağını tam anlamıyla bilmek her şeyden önemlidir. Derse odaklanan ve dikkatini baka işlere ya da konulara yöneltmeyen öğrenci nitelikli şekilde doğru bir ders çalışma programı izleyebilir ve bununla ilgili öğretmenlerinden de gerekirse destek alabilir. Derse odaklanmak için ise belirtilen adımlar izlenmelidir ve ders çalışmaya uygun sakin bir ortamda öğrenciler derslerine çalışmalıdır.

Engin Güler

İlgili İçerikler

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir